Olej lniany, czyli powstały w wyniku tłoczenia na zimno z lnu właściwego olejek, charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem i intensywnie żółtą barwą. Znany od starożytności i stosowany od wieków w celu wzmocnienia organizmu, jest wspaniałą alternatywą, dla powszechnie stosowanych, niezdrowych tłuszczy zwierzęcych, podwyższających poziom cholesterolu.
Olej lniany to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz odpowiednia dla naszego organizmu proporcja kwasów omega-3 do 6. To także witaminy, minerały oraz bardzo cenny dla naszego zdrowia kwas alfa-linolenowy ALA.
Wśród zdrowotnych właściwości oleju lnianego możemy wymienić:
- utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie,
- olej lniany działa antynowotworowo,
- spowalnia rozwój szeregu chorób, w tym chorób dotyczących głownie osób w wieku starszym, takich jak Alzheimer czy Parkinson,
- zapobiega drętwieniu kończyn oraz nieprzyjemnego uczucia mrowienia,
- znacznie poprawia pracę narządów wzroku,
- poprawia pamięć, oraz ma nieoceniony wpływ na mózg, zwłaszcza w trakcie jego postępujących chorób czy zaburzeń,
- zmniejsza ryzyko zawału, miażdżycy, czy nadciśnienia, olej ten jest silnie polecany w profilaktyce chorób układu krążenia,
- wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka, jak i działa pozytywnie na wspieranie takich funkcji organizmu jak perystaltyka jelit, jak i ogólna ochrona całego przewodu pokarmowego.
Olej lniany to także szereg właściwości wspomagających utrzymać na zdrowy i piękny wygląd. Jego zdolności pielęgnacyjne to między innymi:
- silne nawilżenie skóry od wewnątrz,
- poprawa elastyczności skóry,
- poprawa procesów regeneracyjnych zachodzących w naskórku,
- znakomita ochrona przed promieniami UV,
- spowolnienie efektów starzenia się skóry,
- ochrona przed wolnymi rodnikami,
- właściwości przeciwzmarszczkowe i znaczna redukcja takich efektów starzenia, jak na przykład kurze łapki,
- stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie olej lniany, to znaczna poprawa stanu włosów,
- zawarte w oleju lnianym lignany, pomagają utrzymać smukłą sylwetkę, oraz wspierają procesy odchudzania, poprzez regulację gospodarki węglowodanowej, pomagającej w metabolizmie dostarczanego pożywienia i zamianę go na energię, a nie na warstwę tłuszczową.
- zapewnia praktycznie pełną regenerację tkanek skórnych. Jest szczególnie efektywny, gdy stosuje się go przy takich dolegliwościach jak atopowa skóra.
Wprowadzenie oleju lnianego do naszej diety oraz jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji włosów czy skóry to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Najwyższej jakości produkt jest tłoczony na zimno.
Przechowywanie oleju lnianego powinno odbywać się w chłodnym miejscu, nienarażonym zbytnio na promienie słoneczne. Wynika to z faktu, że podgrzewanie oleju lnianego powoduje rozpad dużej ilości aktywnych substancji, mających dobroczynny wpływ na nasz organizm. Dlatego też olej lniany nie jest rekomendowany do smażenia i pieczenia. Dużo lepiej się sprawdza jako dodatek na zimno do sałatek, nadając im charakterystyczny, orzechowy smak. Może też zastąpić tłuszcze używane na co dzień do smarowania pieczywa.