Herbata z ostropestu w obronie zdrowia i urody

0
3522
herbata z ostropestu
Ostropest plamisty to doskonały składnik zdrowotny wielu herbat

Herbata z ostropestu jest coraz częściej polecanym rodzajem herbaty ziołowej. Roślina zapewnia wiele korzyści dla zdrowia, a także wykazuje właściwości pielęgnujące. Dowiedz się więcej o ostropeście plamistym jako dodatku do codziennej diety.

Głównym składnikiem herbaty ostropestu jest oczywiście, ostropest plamisty. Napar wykonany jest z nasion tej rośliny, które wcześniej są zmielone.

Ostropest plamisty to roślina kwitnąca rodziny astrowatych. Pełną dojrzałość osiąga roczne lub dwuletnie ziele, które rośnie najlepiej w regionach śródziemnomorskich Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Łodyga jest wysokie, rozgałęziona, bez kolców i posiada duże liście. Na końcu łodygi znajdują się duże kwiatostany w kształcie dysku i w różowo-fioletowym kolorze.

Korzyści z herbaty z ostropestu

Główną korzyścią herbaty z ostropestu jest jego skuteczność w ochronie wątroby, przede wszystkim dzięki jednemu z jego składników – sylimarynie. Sylimaryna stanowi główny składnik aktywny z tej herbaty, działa zarówno jako środek przeciwzapalny, jak i naturalny przeciwutleniacz. Pomaga zapobiegać marskości wątroby, skutkom ubocznym żółtaczki, zapalenia wątroby i pęcherzyka żółciowego. Odtruwa także wątrobę, jak również pomaga odczyszczać krew.

Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2, picie herbaty z ostropestu może Ci pomóc. Do potencjalnych korzyści warto zaliczyć przede wszystkim: spadek poziomu cukru we krwi, poprawa poziomu cholesterolu i poprawa insulinooporności. Ponadto, poprzez obniżenie poziomu LDL – czyli tzw. „złego” cholesterolu, herbata z ostropestu może pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca.

Inne korzyści zdrowotne herbaty z ostropestu obejmują zwiększenie wydzielania żółci, w celu zwiększenia przepływu w przewodzie pokarmowym, co pozwala złagodzić podrażnienia nerek i pęcherza moczowego oraz przyczynia się do usuwania przeszkód w śledzionie.

Dzięki wzmożonej pracy wątroby i polepszeniu jej funkcji ostropest plamisty bardzo dobrze wpływa na naszą urodę. Dzięki niemu z organizmu sprawniej usuwane są wszelkie toksyny i substancje uboczne procesów metabolicznych. Więcej o właściwościach pielęgnacyjnych ostropestu przeczytasz TUTAJ.

Herbata z ostropestu – skutki uboczne

Pomimo znaczących korzyści dla zdrowia, nie należy zapominać, że istnieje również kilka efektów ubocznych, które mogą wystąpić podczas picia herbaty z ostropestu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy mamy zamiar używać jej systematycznie lub cierpimy na jakieś poważniejsze dolegliwości zdrowotne.

Jeśli pijesz herbatę z ostropestu regularnie przez długi okres czasu, może ona mieć sutek przeczyszczający. W niektórych przypadkach może łatwo doprowadzić do biegunki, a w niektórych –znacznie rzadszych, może również prowadzić do nudności, gazów i rozstroju żołądka oraz wzdęć. Główny składnik herbaty z ostropestu, może naśladować działanie estrogenu. Z tego powodu niektóre kobiety powinny unikać jej picia.

Należy unikać picia herbaty z ostropestu, jeśli wiesz, że cierpisz na alergię na ambrozję. W tym przypadku może to spowodować wysypkę lub doprowadzić do poważniejszych reakcji alergicznych. Herbata z ostropestu również nie jest zalecana dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Ponadto, nie pij więcej niż sześciu filiżanek herbaty ostropestu, lub jakikolwiek innej herbaty, dziennie. W przeciwnym razie, ostropest nie będzie tak bardzo pomocny, jak byśmy tego oczekiwali. Objawy przedawkowania to przede wszystkim bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, nieregularne bicie serca, wymioty, biegunka i utrata apetytu.

Mamy nadzieję, że herbata z ostropestu zapewni Wam dużo zdrowia i ochroni przed wieloma dolegliwościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here