Zalety ze spożywania marakui

0
2332
passiflora

Przyjemnie słodka, a zarazem i kwaśna marakuja, znana również jako granadilla lub passiflora, jest przynoszącym liczne dla zdrowia korzyści owocem. Marakuja jest gatunkiem dzikiego pnącza, rosnącego naturalnie w subtropikalnych rejonach Ameryki Południowej. Obecnie można ją coraz częściej spotkać również w naszym kraju, głównie w postaci rożnego typu przetworów oraz jako dodatek do kosmetyków naturalnych.

Roślinna tego egzotycznego owocu należy do rodziny Passifloraceae, w rodzaju Passiflora, a jej nazwa naukowa to męczennica jadalna. Do wzrostu wymaga dobrze odsączonej, żyznej gleby, na której dość szybko osiąga ok. 5-7 metrów rocznie. Marakuja w naturalnych warunkach ma średnią żywotność ok. 5-7 lat.

Istnieje ponad 500 rodzajów passiflory, jednak tylko dwie – fioletowe i żółte – odmiany są powszechnie uprawiane. Męczennica miękka – P. tripartita var. Mollissima – znana lokalnie jako curuba de Castilla, to ma małe, lekko przypominające banany owoce. Podczas każdego sezonu pnącze tej rośliny ma zielonkawo-białe pachnące kwiaty, które następnie przekształcają się w owocnie.

Owoce marakui są okrągłe lub owalne, mają od 4 do 8 cm średnicy i cechują się dość twardą skórką. Ich średnia waga wynosi około 35-50 g. Wewnątrz owoc passiflory składa się z membranowych woreczków, zawierających lekki, pomarańczowy, papkowaty sok, z licznymi małymi, twardymi, ciemno-brązowymi lub czarnymi pestkami. Żółte markuje są na ogół większe od purpurowych odmian, ale miąższ z fioletowych owoców jest mniej kwaśny, bogatszy w aromat i smak, oraz bardziej soczysty.

Korzyści zdrowotne wynikające z marakui

Pyszna marakuja jest bogatym źródłem antyoksydantów, minerałów, witamin, i błonnika. 100 g owoców zawiera około 97 kalorii. Owoce są bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego. 100 g miąższu zawiera 10,4 g, czyli 27% dziennego zalecanego spożycia błonnika. Dobry błonnik w diecie ułatwia usuwanie cholesterolu z organizmu. Przeczyszcza, ale również pomaga chronić błonę śluzową jelita grubego, poprzez zmniejszenie czasu ekspozycji na działanie substancji toksycznych w okrężnicy, jak i ścierając rakotwórcze substancje toksyczne, ze ścian jelita grubego.

Marakuja jest bogata w witaminę C, dostarczając jej około 30 mg na 100 g. Witamina C (kwas askorbinowy) jest potężnym, rozpuszczalnym w wodzie przeciwutleniaczem. Spożycie owoców bogatych w witaminę C pomaga organizmowi rozwinąć odporność na czynniki zakaźne, grypopodobne i usuwa szkodliwe, prozapalne wolne rodniki.

Owoce mają dobre poziomy witaminy A i flawonoidów, takich jak beta-karoten i kryptoksantyna. Obecne badania naukowe sugerują, że związki te mają właściwości przeciwutleniające i razem z witaminą A, mają zasadnicze znaczenie dla dobrego wzroku. Witamina A, jest też potrzebna do utrzymania zdrowych błon śluzowych i skóry. Spożywanie naturalnych owoców bogatych w witaminę A i flawonoidy może pomóc chronić przed nowotworami płuc i jamy ustnej.

Świeże owoce są bardzo bogate w potas. 100 g miąższu ma około 348 mg potasu. Potas jest ważnym składnikiem komórek i płynów ustrojowych, pomaga też regulować rytm serca i ciśnienie krwi.

Ponadto marakuja jest bardzo dobrym źródłem minerałów. Żelazo, miedź, magnez i fosfor są obecne w owocach w wystarczających ilościach.

Passiflora – Wybór i przechowywanie

W sklepach, można kupić owoce, które są dobrze dojrzałe, pulchne i ciężkie. Owoce z powierzchną pełną zmarszczek są bardziej aromatyczne i bogate w cukier. Małe otarcia na powierzchni owoców zwykle nie wpływają, na jakość.

W domu, przechowuj je w koszu na owoce i umieścić w chłodnym, ciemnym miejscu, gdzie pozostają one dobre przez 1-2 dni. Dojrzałe owoce mogą być przechowywane w lodówce przez okres do jednego tygodnia. Dodatkowo marakuję można również zamrozić. Wystarczy zebrać miąższ do miski, dodać trochę cukru. Umyj owoce w zimnej wodzie i osusz miękką szmatką lub papierem. Pokrój owoce wzdłuż na dwie równe połówki. Wybierz soczysty miąższ łyżeczką. Wyrzuć twardą skorupę.

Owoce passiflory mają niepowtarzalny słodki smak. Fioletowe owoce są na ogół mniejsze, ale bardziej aromatyczne niż żółto-złote odmiany.

Oto kilka porad jak serwować:

  • Marakuję można zjeść świeżą, zwłaszcza wtedy, gdy owoce są dobrze dojrzałe. Wystarczy wybrać jej soczysty miąższ łyżeczką. Jej twarda powłoka, tak czy inaczej, jest niejadalna.
  • Soczysty miąższ można podawać, jako orzeźwiający napój po rozrobieniu z wodą.
  • Marakuja doda wyraźny smak sałatkom owocowym.
  • Owoce są stosowane do wytwarzania sosów, żelów i syropów.
  • Jest ona stosowana w różnych recepturach. W musach, lodach, pizzy, deserach, ciastach itp.

Przeczytaj więcej na temat passiflory:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here