Plan nauki jako podstawowe źródło efektywności

0
2968
plan nauki

Plan nauki to harmonogram ułatwiający studentom ustalenie godzin nauki i celów edukacyjnych, które chcą osiągnąć. Działa on tak samo jak podobne harmonogramy stosowane w szkole czy pracy i pomaga wyznaczyć stałe pory na określone czynności związane ze studiowaniem.

Pozwala on na lepszą organizację nauki, lecz również uwidacznia odpowiedzialność studenta za jego wyniki. Jeżeli studiujesz przez Internet, jest to jeszcze bardziej przydatne narzędzie, gdyż taki tok nauki wymaga większej samodyscypliny i determinacji.

Do czego potrzebny jest plan nauki?

Jest to skuteczny sposób na koordynację własnych działań, zmierzających do pomyślnego ukończenia kolejnych etapów studiów. Każdy student układa plan dostosowany do własnych potrzeb – nie istnieje jeden uniwersalny wzorzec. Przygotowując go dla siebie, będziesz musiał dokonać oceny swojego dotychczasowego grafiku zajęć i zarządzania czasem.

Na samym początku studiów, gdy nie będziesz miał jeszcze zbyt wielu zadań, na naukę możesz przeznaczyć nieco mniej czasu. Musisz również pamiętać, że każdy ma własny, indywidualny tryb nauki, w związku z czym różne osoby będą potrzebowały na nią odmiennej ilości czasu. Niektórzy wolą na naukę przeznaczać pół godziny każdego wieczora, niż uczyć się kilka razy w tygodniu, za to dłużej.

Będziesz musiał zdefiniować swoje cele, aby twój plan był realistyczny i skuteczny. Weź pod uwagę nadchodzące kolokwia i egzaminy, twoje dotychczasowe wyniki z różnych przedmiotów oraz projekty, w które jesteś zaangażowany. Nie zapominaj o tym, że twój plan musi być wykonalny. Wiadomo, że zamysł nauki przez pięć godzin bez przerwy skazany jest na porażkę. Zresztą jeśli będziesz uczyć się we właściwy sposób, zaoszczędzisz czas. Podążaj za poniższymi instrukcjami, aby krok po kroku ułożyć własny, zindywidualizowany plan nauki.

Jak krok po kroku ułożyć własny plan nauki

Krok 1. Nakreśl grafik, uwzględniający twoje dotychczasowe aktywności. Wypisanie w tabeli godzin twoich codziennych zajęć pomoże ci się zorientować w czasie, jakim dysponujesz. Rozpisz swój tygodniowy plan. Określ w nim, kiedy jesteś w pracy, na uczelni oraz w domu. Zanotuj nawet, w jakich porach spożywasz posiłki i śpisz. Gdy już to zrobisz, poszukaj okienek, w których znajdzie się czas na pilną naukę.

Krok 2. Ustal harmonogram. Gdy uda ci się już określić pory, w jakich masz czas na naukę, zaznacz je sobie w kalendarzu, który za każdym razem będzie ci o nich przypominał. Mając swój harmonogram na piśmie, o niczym nie zapomnisz, a także nadasz mu rangę czegoś, czego nie należy lekceważyć. Pomocne będzie również rozpisanie sobie przedmiotów, których masz zamiar się uczyć danego dnia. Dzięki temu będziesz miał pewność, że każdemu z nich poświęcasz wystarczającą ilość czasu.

Krok 3. Określ swoje cele edukacyjne. Na początku każdego tygodnia przypominaj sobie, dlaczego studiujesz i co zamierzasz osiągnąć w ramach poszczególnych przedmiotów. Chcesz podwyższyć swoją średnią czy może utrzymać dotychczasową? Może przygotowujesz się do ważnego egzaminu?

Przed każdym większym sprawdzianem wiedzy powinieneś zmodyfikować swój plan nauki na dwa tygodnie wstecz, tak abyś znalazł czas na powtarzanie materiału. Jeżeli z kolei nie czeka cię w najbliższym czasie żaden egzamin ani kolokwium, możesz poświęcić czas na wcześniejsze zapoznanie się z materiałem, który jest planowany na najbliższy wykład. Będziesz musiał na bieżąco dopasowywać swój plan do pojawiających się na horyzoncie testów i zadań. Gdy nie wisi ci akurat nad głową żadne kolokwium, darowanie sobie nauki któregoś dnia może wydawać się kuszące, lecz jeśli właściwie wykorzystasz ten czas, później będzie ci łatwiej.

Krok 4. Trzymaj się harmonogramu. Plan nauki działa najlepiej, jeśli konsekwentnie się go trzymasz. Powinieneś ułożyć sobie taki harmonogram, którego będziesz w stanie przestrzegać przez cały semestr. Następnie, gdy zmieni ci się plan zajęć, będziesz musiał do niego dostosować również swój grafik.

Opracuj strategię, która pomoże ci trzymać się ustalonego planu

Jednym ze sposobów ułatwiających przestrzeganie harmonogramu jest wpisanie w niego wszelkich dodatkowych aktywności. Jeśli wszystko dobrze sobie poukładasz, będziesz mógł się lepiej skupić podczas nauki. Jeżeli twój plan będzie składał się z kilku dni intensywnej nauki pod rząd, szybko poczujesz się zniechęcony i będziesz miał ochotę się poddać.

Zalecane jest uwzględnienie w swoim grafiku wszelkich zajęć niezwiązanych z nauką, jak sport, hobby i spotkania towarzyskie. Kiedy się uczysz, pamiętaj, aby robić sobie przerwy – dzięki temu unikniesz uczucia przytłoczenia. Niektórzy lepiej uczą się w parach. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość współpracy i dyskusji. Gdy układasz własny plan, zobacz, czy twojemu koledze z grupy pasują podobne godziny nauki. Jeżeli jednak rozpraszasz się i nie potrafisz przyswajać wiedzy w towarzystwie, trzymaj się indywidualnego toku nauki. Jeśli zdecydujesz się na partnera, znajdź kogoś obowiązkowego, z kim będziesz mógł skupić się na wyznaczonym zadaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here