Notatki na studiach – Jak uczyć się lepiej

1
1521
notatki na studiach
Warto wykonywać notatki na studiach z bardzo wielu względów

Notatki na studiach są wspaniałym sposobem na zapamiętywanie istotnych pojęć, na które kładzie nacisk wykładowca. Notatki pomagają nie tylko podczas przygotowań do egzaminów, lecz sam akt notowania zmusza do uważniejszego słuchania w trakcie wykładu. Ponadto własne notatki pozwalają na zapisywanie pojęć swoimi słowami, przez co stają się one łatwiejsze do zrozumienia.

Uświadom sobie, że robienie notatek jest ważne. Bezpośrednie notowanie tego, co przedstawia wykładowca, pozwala zawęzić obszerny materiał do kluczowych koncepcji, które później będziesz musiał opanować. Najczęściej to, co pojawia się na wykładach, znajduje się i na egzaminach. Z kolei podręczniki przeładowane są informacjami, z których nie wszystkie mają związek z tym, czego naucza wykładowca.

Zwracaj baczną uwagę na to, co mówi, gdyż często może udzielać wskazówek lub nawet bezpośrednio informować, co pojawi się na egzaminie. Dobre notatki na studiach dają ponadto poczucie lepszej organizacji i przygotowania. To z kolei wzmacnia pewność siebie, co również procentuje podczas egzaminu.

 

Jak skutecznie robić notatki na studiach

Nie istnieje żaden jedynie słuszny sposób robienia notatek, lecz warto skorzystać z paru wartościowych wskazówek, które sprawiają, że stają się one bardziej użyteczne podczas nauki. Możesz wypracować własny styl notowania – taki, który najlepiej sprawdza się w twoim przypadku. Przejrzyj jednak poniższe porady, aby dowiedzieć się, jak notować, by uczynić proces nauki bardziej wydajnym.

 

Wskazówka nr 1: Bądź przygotowany do zajęć

Weź ze sobą wszystko, co będzie ci potrzebne do robienia notatek. Przygotuj sobie zeszyt przeznaczony wyłącznie do danego przedmiotu. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą zapasowe długopisy oraz ołówki, a nawet zakreślacze, aby na bieżąco podkreślać ważne terminy czy pojęcia. Weź sobie segregator lub teczkę, w której będziesz mógł uporządkować notatki oraz wszelkie materiały, jakie dostaniesz podczas zajęć. Spytaj wykładowcę, czy możesz korzystać z dyktafonu, dzięki czemu będziesz mógł później odsłuchać wykład i określić, czy pominąłeś w swoich notatkach jakąś ważną informację.

 

Wskazówka nr 2: Naucz się, jak być dobrym słuchaczem

Aby skutecznie robić notatki na studiach, trzeba umieć słuchać i oceniać. Podczas zajęć skup się wyłącznie na prowadzącym. Nie daj się rozpraszać innym studentom i nie zapomnij wyłączyć telefonu. Przewidując i eliminując czynniki rozpraszające, będziesz w stanie łatwiej skupić uwagę.

Pamiętaj, że nie musisz notować wszystkiego, co mówi wykładowca. Twoim zadaniem jest wyłowienie informacji istotnych na tyle, by je zapisać. Gdy wykładowca podkreśla jakieś kluczowe pojęcie, najpewniej znajdzie się ono na egzaminie nie tylko w formie bezpośredniego pytania, lecz będą do niego nawiązywały również i inne.

Jeżeli wykładowca zapisuje coś na tablicy, należy założyć, iż jest to również na tyle ważne, aby sobie to zanotować. Zwracaj ponadto baczną uwagę na wszelkie wykresy czy dokumenty, które prowadzący prezentuje. Za każdym razem, gdy wymienia on jakiś nieznany ci termin czy fakt, zapisuj go. Nawet jeśli masz wątpliwości, zawsze lepiej daną rzecz zanotować.

 

Wskazówka nr 3: Naucz się robić notatki na studiach w sposób, który jest użyteczny dla ciebie

Bardzo ważne jest, aby wypracować sobie metodę robienia notatek, która pasuje do twojego stylu nauki i sprawdza się w praktyce. Możesz w tym celu posługiwać się zeszytem, małymi karteczkami, a nawet różnokolorowymi długopisami, aby wyróżnić ważne terminy. Warto również używać skrótów zamiast pełnych zdań, gdyż w ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu.

Możesz nawet wykształcić swój własny system skrótów oraz symboli. Ubieraj pojęcia w swoje własne słowa – dzięki temu podczas późniejszej nauki łatwiej ci będzie rozeznać się w tym, co omawiał prowadzący. Jest to ponadto świetny sposób na sprawdzenie własnego zrozumienia kluczowych pojęć.

 

Wskazówka nr 4: Porównuj notatki z innymi studentami

Jest to bardzo skuteczna, choć niedoceniana strategia. Większość studentów prosi kolegów o notatki jedynie w sytuacji, gdy opuścili zajęcia. Natomiast porównując własne notatki z innymi, zdobywasz wgląd w to, co koledzy na zajęciach uznali za najistotniejsze informacje.

Współpraca i wspólne omawianie tematów pojawiających się na zajęciach nie tylko pomaga lepiej zrozumieć materiał przed nadchodzącym egzaminem, lecz również pozwala spojrzeć na to, w jaki sposób inni radzą sobie na zajęciach prowadzonych nawet przez najbardziej wymagających pracowników naukowych.

Poznaj kilku kolegów robiących najlepsze notatki na studiach i po każdych zajęciach znajdź czas na porównanie z nimi twoich. Jest to również sposób na sprawdzenie własnego stopnia opanowania materiału – poprzez próbę wytłumaczenia go innym.

 

Wskazówka nr 5: Przeglądaj, redaguj i porządkuj swoje notatki

Po zajęciach dobrym pomysłem jest przejrzenie notatek i naniesienie wszelkich koniecznych poprawek. Bardzo często notatki na studiach są chaotyczne i niezorganizowane z tego względu, że starasz się nadążyć za tym, co mówi wykładowca. Warto poświęcić dodatkowy czas, aby je przepisać w lepszym porządku.

Powinieneś również poszukać informacji na temat wszelkich terminów czy pojęć, których nie zrozumiałeś dokładnie podczas wykładu. Aby zabezpieczyć materiały, na których przygotowanie poświęciłeś tyle czasu, powinieneś trzymać swoje notatki w uporządkowanym, bezpiecznym miejscu. Wyraźnie opisz segregatory czy teczki, których używasz do poszczególnych przedmiotów. Jeżeli robisz notatki na laptopie, zrób sobie kopię zapasową na dysku przenośnym na wypadek, gdyby przed egzaminem padł ci komputer.

Niezależnie od tego, czy preferujesz notatki odręczne, czy elektroniczne, powinieneś zawsze opatrywać je datą i robić odniesienia do stosownych rozdziałów w podręczniku, aby później łatwiej ci było przeglądać materiał.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here